Bugün

Elektronik nargile sağlığı nasıl etkiler?

Elektronik nargile ve sigara insan sağlığına en çok zarar veren ürünlerin başında geliyor. Son dönemlerde çok fazla tercih edilen elektronik nargilenin insan sağlığını nasıl etkilediğini Harran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Göğüs Hastalıkları Doçent Doktor Şerif Kurtuluş bunun kullanımı ile ilgili uyarılarda bulundu.

06 Haziran 2023 - 16:30
TAKİP ETTAKİP ET

Elektronik sigara ve nargileler ne yazık ki son dönemlerde en çok tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. Damakta bıraktığı tat ve bütçe konusunda insanlara daha cazip gelen bu ürünler sizleri adeta zehirliyor.

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Göğüs Hastalıkları Doçent Doktor Şerif Kurtuluş son dönemlerde revançta olan elektronik nargilelere karşı uyarılarda bulundu.

Televizyon kanallarında gösterilen subliminal mesajların insanları etkilediğine değinen Doç. Dr. Kurtuluş "Size sigara uzatan sizin düşmanınızdır" diyerek bu tür mesajlardan ve davranışlardan uzak durulması gerektiğinin altını çizdi.

Dizilerde gösterilen sahneler insanların tüm hayatlarını etkilediği gibi toplantı veya sohbet yerlerinde olan toplulukların da insanların hayatlarına yön verebileceği gözlemleniyor.

Son dönemlerde karşılaşılan aromalı elektronik nargilelere dikkat çeken Doç. Dr. Şerif Kurtuluş, Aromalı elektronik nargileler, nikotin bağımlılığını maskeleyerek daha hoş ya da daha zararsız göstermek için kullanılmaktadır. Kullanıcı kişi aroma tadını alırken aynı zamanda pek çok farklı zararlı kimyasalı ve beyin için en riskli bağımlılık yapıcı maddelerden biri olan nikotini vücuduna kabul etmektedir uyarılarında bulunarak özellikle hamile kadınlarda gebelik problemlerine gençlerde ise cilt problemlerine neden olabileceğini vurguladı.