Bugün

Urfalı vatandaşlar yeni asgari ücreti nasıl buldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılında uygulanacak asgari ücretin net 8 bin 506 lira olarak belirlendiğini dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kamuoyuna duyurdu. Yeni asgari ücretin işverene maliyeti 11 bin 759 lira olduğu öğrenildi. Şanlıurfa’da asgari ücret hakkında konuşan vatandaşlar, asgari ücretin işsizliğe neden olacağını ve asgari ücretin artmasıyla sorunun çözülmeyeceğini ifade ettiler. Ayrıca zamların geri çekilmesini talep ettiler.

23 Aralık 2022 - 10:12
TAKİP ETTAKİP ET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol ile birlikte 2023 yılı asgari ücretin net olarak 8 bin 506 lira olduğunu açıkladı. Asgari ücretin 9 bin lira altında olması halinde masadan ayrılacağını belirten TÜRK-İŞ, son toplantıda yer almadı. Erdoğan’ın açıklamasından sonra TÜRK-İŞ tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Asgari ücreti belirleme çalışmaları sadece ücretli kesimi değil, toplumun tümünü yakından ve doğrudan ilgilendirmektedir. Kamuoyunun beklentisi maalesef karşılanmamıştır." denildi.2023 asgari ücret ile ilgili mikrofon uzattığımız vatandaşlar, yeni asgari ücretin bir çözüm olmayacağını aksine zamların artacağını ve aynı zamanda işsizliğe neden olacağını ifade ettiler. Vatandaş, 2022 yılı içerisinde gelen zamların ise çekilmesini talep etti. Kimi vatandaş ise asgari ücreti yetersiz buldu.Asgari ücret 2023'de brüt 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak belirlendi. Yeni rakamın işverene aylık maliyeti 11 bin 759 lira 40 kuruş olarak belirlendi. İşte asgari ücret hakkında yorum yapan vatandaşların öne çıkan röportajları:

“İŞÇİLERİMİN ÜCRETİNİ VEREMEYECEĞİM İÇİN İŞTEN ÇIKARACAĞIM”

Şanlıurfa’da iş veren olan Fehmi Fırathan artan asgari ücretle birlikte işçilerinin işlerine son vermek zorunda kalacağını söyleyerek şunları söyledi: “Asgari ücret 8.500 oldu da ne değişecek. Zamlar tekrardan gelecek vatandaş tekrar istediğini alamayacak.  Ben bir işveren olarak çok zorlanacağım. Zorlanacağım için de işçileri işten çıkarmak zorunda kalacağım.” dedi.

“ASGARİ ÜCRETİN ÇOK OLMASI ÖNEMLİ DEĞİL, ÖNEMLİ OLAN ZAMLARIN GELMEMESİ”

Daha sonra sözlerini şu şekilde sürdüren Fırathan: “Çünkü ben her işçiye asgari ücret veremem zaten her şey o kadar pahalı ki aldığımın yerini dolduramazken asgari ücreti nasıl vereceğim.  Şu an vatandaşlar asgari ücretin yüksek olmasına sevinebilir ama asgari ücretten sonra gelecek zamlara da hazırlıklı olmalılar. Asgari ücretin çok olması önemli değil önemli olan zamların gelmemesi vatandaşın istediğini rahatlıkla alabilmesidir. Bana göre bu durum daha kötü oldu diyebilirim.” şeklinde konuştu.

“PANDEMİ BİTTİ DERKEN BU KEZ EKONOMİK SIKINTILAR ÇIKTI”

Belirlenen asgari ücreti yetersiz bulduğunun altını çizen İmam Karakeçi: "Asgari ücretin ondan aşağı olmaması gerek. Çünkü bütün ürünler yüzde 200 zamlanmış durumda ürünlerin zammına bakarsak asgari ücretin daha yüksek olması gerekiyor. Sadece asgari ücret değil emeklilerin, dulların, öğrenci burslarının hepsi bana göre az durumda, Çünkü dışarı çıktığımızda en basitinden elimizi bir cekete attığımızda bile o kadar zamlı fiyatta söyleniyor ki almaktan vazgeçiyoruz. Artık ürüne zam gelip gelmediğini bilmiyoruz Çünkü sürekli akşamdan akşama gizli zamlar yapılıyor. Artık vatandaşlar korkmadan alışveriş yapmak istiyor. Yaklaşık iki senedir bu insanlar neler neler çekti. Tam pandemi bitti dedik bu kez ekonomik sorunlar baş gösterdi.” ifadelerini kullandı.

“ASGARİ ÜCRET 2850 İKEN DAHA İYİ GEÇİNİYORDUK”

Asgari ücretin artışına olumsuz bakan İbrahim Halil Deveci Asgari ücret 20.000 TL olsa ne yazar, her şey bu kadar pahalıyken asgari ücret 8.500 lira olmuş çok mu? diyerek: "Önemli olan asgari ücretin yükselmesi değil gelen zamların durdurulması, fiyatların insanların alabileceği seviyeye gelmesi bana göre zam olmasın Asgari ücret 2000 olsun. En azından o zaman vatandaş biraz rahatlar. Asgari ücret 2850 iken daha rahattık ve istediğimizi alabiliyorduk.” diyerek sitem etti.

“ASGARİ ÜCRETİ ALMADAN ZAMLAR PEŞ PEŞE GELECEK”

Asgari ücretle birlikte çoğu iş sektöründe küçülmeye gidileceğini kaydeden Deveci: “Şu anda emekliyim 4000 lira maaş alıyorum 6 kişilik bir aileye bakıyorum hiçbir şekilde yetmiyor, ay sonunu bile getiremiyorum. Sadece ben çalışmıyorum çocuklarım da çalışıyor buna rağmen yetmiyor bir de çalışmayan aileleri düşünmek gerek. Bugün asgari ücret açıklanırken cumhurbaşkanı ürünlere gelen zamları düşüreceğini söyledi Ben buna inanmıyorum hiçbir indirimde olmaz, göre daha kötüye gider. Bunu neye dayanarak söylüyorum. Geçmiş günlere bakıyorum o gün de bugün arasında dağlar kadar fark var. Asgari ücret arttıkça fiyatlar da zamlanıyor. Biz daha zamlı asgari ücreti almadan göreceksiniz zamlar peş peşe gelecek. Asgari ücretin artması ile işverenlerin yüzde 80'i işçilerini işten çıkarmak zorunda kalacaklar. Onlar da kazanamadığı için elemana veremeyecek ve hal böyle olunca işten çıkarmayı daha makbul görecektir. Ben de organize sanayide çalışıyorum organize sanayide bile bir küçülme var. Çırak bile çalıştıramıyoruz. 10 kişinin yapacağı işi şu an 3 kişi yapıyor.” dedi.